Organik Tarım İçin.. Kolları sıvama zamanıdır...

Girişimciler dikkat...

Tek başına Avrupa'nın organik gıda tedarikçisi olma potansiyeline sahip Türkiye'de bu alana hala yeterli yatırım yapılmadı. Organik tarım işine girmek istiyorsanız işte size çok cazip bir fırsat...


Soru: Organik tarım Türkiye'de neredeyse 15 yıldır yapılıyor. Peki şu anda gelinen nokta nedir?

Cevap:
Türkiye'de organik tarım, kurutulmuş incir ve üzüm üretimiyle başladı. 1985-90 yıllarında bu ürünlere kabuklu meyveler eklendi.  yapılmaya başlandığında yaklaşık 8 ürün çeşidi vardı. 1990-98 yılları arasında ürün çeşidi 60'a, 2000'li yıllarda ise 102'ye ulaştı. Ancak, Türkiye'de organik tarım tamamen ithalatçı şirketlerin belirlediği üretim şeklinde yapılıyor. Oysa gerek yüzölçümü gerekse farklı iklim koşullarını bir arada barındıran Türkiye'de, çok farklı ürün yetiştirme imkanı var.


Soru:
Peki, organik tarım yatırımcılarına sunduğumuz hizmetler nedir?

Cevap:
Biz organik tarım yatırımcılarına ürünün ekim sürecinden şirketin pazarlama kanallarının yaratılmasına kadar birçok alanda hizmet veriyoruz. Ve en önemlisi yatırım için kredi buluyoruz.


Soru: Organik tarım için kredi bulma şansı nedir? Krediyi nereden sağlıyoruz?

Cevap:
Organik tarım yatırımcıları kredi bulma konusunda hiç sıkıntı yaşamayacaklar. Avrupa Yatırım Bankası'ndan ve diğer yurtdışı bankalardan kredi sağlanması mümkün. Üstelik krediler uzun vadeli ve sabit faizli. Diğer yandan "Avrupa ortak tarım politikasının çevre ülkelere tanıtılması" başlığı altında fon programları da var. Hibe niteliğindeki bu fonlarda, proje başına birkaç yüz bin euro'ya kadar kaynaklar bulunuyor.


Soru:
Kredi almak isteyenlerin neler yapması gerekiyor?

Cevap:
Az önce sözettiğim tüm bu imkanlardan yararlanabilmek için fizibilitesi iyi yapılmış bir organik tarım projesi geliştirmek gerekiyor.
Fon temin etmek isteyen yatırımcıların nasıl bir yol izlemesi gerektiğine gelince... Fizibilitesi sağlam, uygulanabilirliği yüksek bir proje dosyası hazırlamak ilk koşul. Yatırımcılar öncelikle ne üreteceklerini, nasıl üreteceklerini ve nereye satmak istediklerini bilmeli, buna uygun yatırım dosyalarını hazırlamalı ve ondan sonra kredi başvurularına başlamalı.Soru: Organik tarım üreticilerine neler öneririz?

Cevap:
Özellikle yerel ve kalitesi yüksek ürünlerin dış pazarlarda daha fazla şansı bulunuyor. Avrupa'nın pazarlama ve üretim tekniklerini Türkiye'deki yatırımcıya taşımaya çalışıyoruz. Büyük miktarlı üretim mantığıyla organik tarımda bir yere varılamaz. Yüksek kaliteli, az ve öz üretim yapılması gerekiyor. Organik tarımın en önemli özelliği, insan ve çevre sağlığını destekleyen bir tarım biçimi olması. Bu nedenle pazarda yüzde 30-40 daha pahalı satılabiliyor. Organik tarımda asla hileye kaçılmaması gerekiyor. Bunun için de yeterli denetim şart.TÜRKİYENİN ORGANİK TARIM PROFİLİ

TÜRKİYE'DE son yıllarda işlenmiş organik ürünlerin miktarı da artmaya başladı. Dünyada ise bu çeşitlilik mobilya, kozmetik, şampuan, balıkçılık ve yün gibi çok geniş bir alana yayılıyor.
TARIM Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de 7 bin 364 üretici, 22 bin 771 hektar alanda kurutulmuş organik meyve üretiyor. 829 işletmede de bu ürünler işleniyor.  
TÜRKİYE'DE üretilen organik ürünlerin yüzde 98'i ihraç ediliyor. İhracatta yüzde 60'lık payla Almanya'ya ilk sırada yer alıyor. Arkasından ABD ve diğer Avrupa ülkeleri geliyor. Bu alandan sağlanan yıllık ihracat geliri ise 100 milyon dolar civarında.
ÜRÜN bazında alıcı ülkeler şöyle sıralanıyor: Baklagiller (Almanya, sİngiltere), kuru incir (Avustralya, Avusturya, Belçika, İsviçre, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Hollanda, Norveç, İsveç, ABD, İngiltere, kuru kayısı (13 ülke), meyve suyu (Almanya, Yunanistan, İsrail, ABD), kuru üzüm (11 ülke), dondurulmuş gıda (Belçika, Brezilya, İsviçre, Fransa, Danimarka, Almanya, İspanya, İsrail, İsveç)...
ORGANİK tarımda dünya pazarının büyüklüğünün 16 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Şu anda ortalama pazar artışı yüzde 25. Bazı ülkeler için bu oran yüzde 40'a kadar çıkabiliyor.
120 ülkede (Avustralya, Arjantin ve İtalya ilk üç sırada) 17 milyon hektar arazi üzerinde organik tarım yapılıyor. Bu da tüm dünya tarım üretiminin yaklaşık yüzde 3'üne tekabül ediyor. 2010 yılında bu oranın yüzde 20 olması bekleniyor. Halen tüm gıda işletmelerinin sadece yüzde 1.8'inde organik ürün satılıyor.detaylı bilgi için bizi arayın

 

http://www.kayzen.com.tr/?page=c_detail&c_id=85

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !